Szemléletfejlesztés - önismeret

 

Szemlélet = Látásmód = Attitűd = Beállítódás

Mondhatnánk paradigmának is.

 

 

Olyan stabil gondolatmenet, viselkedésminta, szokásrendszer, ami biztonságot ad, általa nyugodtabban tudunk szembe nézni a napi kihívásokkal, képviseljék azokat akár személyek, akár teendők.

 

Ezt a rendszert születésünk utáni néhány évben alakítjuk ki, és Eric Berne (Montréal, 1910. május 10. – 1970. július 15.) kanadai származású pszichiáter) „sorskönyv”-nek nevezi. Gyakorlatilag életünk első hét éve alatt el is készül, és minden, ami benne van, meghatározza majd szavainkat, tetteinket, problémamegoldó stratégiáinkat, életvezetési taktikánkat életünk végéig! Időnként bővülhet, főként kamaszkorban, és lelki, testi traumák, életveszélyes helyzetek során megtapasztaltak alapján.

Ezen a ponton egy magyar pszichológust is meg kell említeni: Szondi Lipót (Nyitra, 1893. március 11. 1986. január 24. Küssnacht - Svájc), aki a 20. század elején felállította, az azóta, többek által is bizonyított következtetését, miszerint a sikeres viselkedés genetikailag rögzül, átörökítődik az utódokra, azaz beépül a DNS-be.

A DNS-el kapcsolatos axiómáját nemrégiben kutatásokkal igazolták: hanggal, és fénnyel, illetve bizonyos lézertípussal változást voltak képesek kiváltani a DNS-spirálon. Piotr Gariaev, Grazyna Fosar és Franz Bludorf biofizikus, biológuskutatók rámutattak arra, hogy a DNS, bizonyos frekvenciájú szavakkal befolyásolhatók és újra-programozhatók.

Garievnek, és kutatócsapatának sikerült bizonyítani, hogy bizonyos hangfrekvenciák képesek a sérült DNS-t kijavítani, amivel bizonyítani tudják a mantrák, az ima, és azon szavaknak erejét, amelyeket az ember sokat hall, és amelyeket bárminemű külső környezeti hatás képes, az általa kiváltott érzelmekkel megtámogatni.

Látásmódunk az évek során alig módosul, aminek egy idő után kényelmetlen következményeivel kénytelenek vagyunk szembe nézni!

Olyan szokásrendszer, megszokás, kényszeresség alakul ki belőle, ami idővel hátrányosan befolyásolja kapcsolatainkat, egészségünket, anyagi, érzelmi biztonságunkat.

Szinte mindenki észre is veszi, ám mivel ezek nagyon mélyen rögzült minták, keveseknek jut csak eszébe, hogy nem jó minta szerint éli mindennapjait. A legtöbben külső körülményeiket, és a többi embert teszi felelőssé a kényelmetlenségekért, a tönkrement kapcsolatokért, az elvesztett munkáért, az elhidegült házasságokért, és minden másért, ami a jólétet megzavarja, meghiúsítja, tönkre teszi.

Azonban attól, mert ennyire mélyen rögzült mintáról van szó, hogy a saját, vagy jószándékkal átadott, de mégis csak mások tapasztalatai alapján éljük a mindennapjainkat, még megvan a remény, és megvannak a módszerek, amelyekkel ezt

A SORS-KÖNYVET módosítani lehet.

       … illetve BŐVÍTENI LEHET!

A szemléletváltás, a szemléletfejlesztés időigényes, és kitartást követelő feladat, ilyenkor az ember önként vállalja, hogy saját szemébe néz, és felfedi azokat a rejtett mozgató rugókat, félelmeket, amelyek mentén a döntés pillanatáig irányította a saját életét!

… és persze bátorságot!