Életcéltervezés

 

Az életet teljesen természetesnek, és magától értetődőnek tartjuk!

Ezzel nincs is semmi baj!

Az ÉLET él, és élni akar, tartja a mondás.

 

Egyetlen furcsa kérdésem van ezzel kapcsolatosan:

Ha az ÉLET természetes, és magától értetődő, nem volna szükséges kicsit jobban megismerni a működését, a benne rejlő értelmet, célzatosságot, okozatiságot, nekünk mi a szerepünk benne, és az egyénnek hogyan kellene részt vennie benne?

Tulajdonképpen: IGEN.

Valójában NEM.

Akkor hogy is van?

Ami természetes, és magától értetődő, ott fel sem merül kérdésként, vágyként, szükségletként, hogy jobban megismerjem annak a valaminek a működését, és a felismert szabályokat, törvényszerűségeket a saját gyakorlatomban is felhasználjam.

Tehát: NEM!

Az IDŐ, azonban múlik, és ezen közben felgyülemlenek kellemetlen élmények, tapasztalatok, sikertelenségek, szenvedések, tönkremenetelek, amelyek hatására kezd csak felsejleni egyesekben, a KÉRDÉS: miért, hogyan tovább, mit szeretnék, ……

Tehát: IGEN!

Szükséges volna keretet biztosítani, hogy beszélni tudjunk az iskolákban, az ÉLET azon működési elveiről, szabályairól, törvényeiről, amelyek kívül esnek a tantárgyak keretein. Ezek kellőképpen kibontásra kerülnek, talán túlságosan is, hiszen kemény követelmények kíséretében számon is kérik.

Ami pedig arról szólna, hogy hogyan éld az életedet, hogyan érezd jól magad a bőrödben, sajnos kimarad. Ritkaságszámba megy az olyan pedagógus, aki módot talál arra, hogy ezt a témakört, illetve ennek bizonyos részeit beillessze saját tantárgya kereteibe. (Tantárgyfüggő is, bár mindent meg lehet oldani, csak akarni kell!)

Útnak eresztenek ifjú emberkéket, „úttörőket”, félkészen, miközben azt sugallják mindenkinek: az ÉLET-nek tanulsz. és csak rajtad áll, mivé leszel.

Ez teljes mértékben igaz is!

Rajtunk áll, ám semmi konkrét információ nem áll a rendelkezésünkre, hogy mivé is kellene válnunk. Híján vagyunk az önismeretnek, híján vagyunk az emberismeretnek, híján vagyunk azoknak az információknak, amelyekkel saját életünket megtervezhetnénk, kijelölhetnénk célokat, meghatározhatnánk az útvonalat, a szükséges eszközöket, felmérhetnénk a hiányainkat, a gyengéinket, legyenek azok akár készség, képesség, vagy tudás alapúak.

Világunk érdekesen működik: elénk tárják az elvárásokat, felvázolják a követelményeket, megpakolják manipulációval, motivációval, jutalmakkal, és büntetésekkel, karrierlehetőségekkel, miközben az egyén önmagáról semmit, vagy csak nagyon keveset tud, ezért hamis képek, vágyak, illúziók alapján, vakon keresi helyét a világban.

A kereslet-kínálat elve érvényesül, ám az egyik fél vajmi keveset tud arról, tulajdonképpen mire is van szüksége! Mások vágyait ölti magára, fogadja el követendő példának, és igyekszik minden áron megvalósítani, miközben egyáltalában nem érzi jól magát benne. Kevesen vannak a kivételek!

 

Sokan mondják, hogy az ÉLET maga is egy vállalkozás.

Azok, akik hosszabb ideje kóstolgatják, és állnak helyt, és akár maguk is vállalkozók, ezzel a fenti kijelentéssel maximálisan egyet is értenek. Érdekes, egyébként, hogy azok, akik maguk is vállalkozóként élnek, és tartják fent magukat, családjukat, a magánéletükben is sokkal szervezettebbek, könnyebben léteznek célok tükrében, legyenek azok rövid, vagy hosszú távúak. és könnyebben haladnak is, jobb létben vannak, mint azok, akik nem figyelnek a célokra, a tervekre, csak úgy „vannak”!

 

Egy vállalkozás alapja az „üzleti terv”!

Ebben rögzítik, és meghatározzák azokat a célokat, amelyek megvalósítása érdekében létrehozzák, elindítják a vállalkozást. Meghatározzák az úgynevezett erőforrásokat, amelyekre támaszkodva a terv megvalósítható, rögzítik a szükséges eszközöket, anyagi, és nem anyagi forrásokat, rögzítik a vállalkozás célcsoportját, üzleti partnereinek körét. Leírják mindazokat a tudás, tapasztalás, készség, képesség alapú szükségletet, amire támaszkodva a célok elérhetőkké válnak. Felvázolják a stratégiai lehetőségeket, válsághelyzetben alkalmazandó eszközöket, módszereket. Meghatározzák helyüket a többi vállalkozóhoz, vállalkozáshoz viszonyítva, behatárolják a fejlődési lehetőségeiket, kapacitásukat, és a kapacitásnövelés feltételeit. Többek között!

 

Tehát, az ÉLET című, vállalkozáshoz is szükséges egy „üzleti terv”.

Ezt nevezzük: élettervnek.

 

Önnek, Neked van ilyened?